Зәйдә «Без сине хәтерлибез, Беслан» дигән чара узды

2024 елның 5 сентябре, пәнҗешәмбе
3 сентябрь-Россиядә Террорчылыкка каршы көрәштә теләктәшлек көне. Истәлекле датаны билгеләү 2004 елның сентябрендә Беслан шәһәрендә булган фаҗигале вакыйгалар белән бәйле. Быел фаҗигагә 20 ел тулды, әлеге истәлекле дата кысаларында Зәй политехника көллиятендә «Без сине хәтерлибез, Беслан» темасына түгәрәк өстәл узды, әлеге чара «Мәгариф» милли проектының «Россия Федерациясе гражданнарына патриотик тәрбия бирү» төбәк проекты бурычларын тормышка ашыра. Чара теракт корбаннары истәлегенә бер минут тынлык белән башланып китте. Әңгәмә барышында түбәндәге мәсьәләләр каралды: террорчылыкның асылы, аның турында белемнәрне камилләштерү, толерантлык формалаштыру һәм милләтара ызгыш-талашны һәм түземсезлекне профилактикалау. Студентлар өчен Зәй округы благочинные иерей Вячеслав Федоров, Зәй районы имам-мөхтәсибе Фатих хәзрәт Нуруллин, шулай ук Россия Федерациясе Эчке эшләр министрлыгының Зәй районындагы ОПДН хезмәткәре Юлия Чернова чыгыш ясады. "Бу коточкыч фаҗига, анда теләсә кем булырга мөмкин, бу безгә беркайчан да кагылмас дип өметләнәм", - дип уртаклашты көллият студенты. Әлеге чараның максаты-яшьләр даирәсендә террорчылыкка һәм экстремизмга каршы тору мәсьәләләрендә ачык чагылдырылган гражданлык позициясе формалаштыру; катнашучыларны уяулыкка һәм гражданлык җаваплылыгына өндәү.