"Балаларны һәм яшүсмерләрне патриотик тәрбияләү - «Шатлык»КЦСОНның гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм бүлеге эшенең актуаль юнәлешләренең берсе

2024 елның 27 марты, чәршәмбе

Татарстан Республикасы гражданнарын патриотик тәрбияләү - «Мәгариф» милли проектының төп максатларына җавап бирүче «Радость» үзәгенең гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм бүлеге эшчәнлегенең беренче чираттагы бурычларының берсе. Балаларны һәм яшьләрне патриотик тәрбияләүдә гражданлык позициясен, патриотик аңны, Ватанга тугрылыкны формалаштыру, гражданлык бурычларын, толерантлыкны, милләтара һәм конфессияара мөнәсәбәтләр культурасын үтәүгә әзерлек мөһим юнәлеш булып тора. «Радость» үзәге белгечләре яшь буынны патриотик тәрбияләүдә төрле формалар куллана. Бу төрле тематик чаралар, акцияләр, сугыш ветераннары, сугышчы-интернационалистлар белән очрашулар, хәрби-патриотик клублар белән хезмәттәшлек, әңгәмәләр, дискуссияләр, мәгълүмати-танып белү сәгатьләре, күргәзмәләр үткәрү, Ватан һәм Ватан тарихының истәлекле даталарын бәйрәм итү кысаларында видеороликлар һәм сюжетлар күрсәтү. Бу, кагыйдә буларак «Сталинград сугышында немец-фашист гаскәрләрен тар-мар итү көне», «Ленинградны фашист блокадасыннан азат итү истәлекле датасы», «Совет гаскәрләрен Әфганстаннан чыгару көне», «Ватанны саклаучылар көне», «Бөек Ватан сугышында совет халкының Җиңүе көне», «Чик сакчылары көне», «Ракеталы гаскәрләр һәм артиллерия көне», «Билгесез солдат көне», «Ватан геройлары көне» һ.б. Зәй районының «Застава» хәрби-спорт патриотик клубы җитәкчесе Миронов А.А., «Форпост» иҗтимагый тәртипне саклау буенча яшьләр (студентлар) бүлекчәләре үзәге вәкиле, ветераннар советы рәисе Алексеев А.В., «Гвардия» хәрби-патриотик эзләү клубы җитәкчесе Никифоров В.М., балигъ булмаганнар эшләре буенча бүлек җитәкчесе Минһаҗев Р.М., Әфган сугышы ветераны - «Сугышчан туганлык» бөтенроссия иҗтимагый оешмасының Зәй бүлекчәсе рәисе - Хватков С.А.бу чараларның актив катнашучылары булып торалар. Үсеп килүче яшьләр өчен Украинадагы махсус хәрби операциядә катнашучылар белән очрашу аеруча мөһим. Бу очрашулар Россиянең хәрби хезмәткәрләренең махсус хәрби операция барышында хәрби бурычларны үтәгәндә осталыкларын, батырлыкларын һәм куркусызлыгын күрсәтә. Җиңү көнен бәйрәм итү алдыннан «Радость» үзәгенең гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү бүлеге белгечләре оештырган мәгълүмати-танып белү чараларының берсендә махсус хәрби операциядә катнашучылар балаларга үзләренең хәрби тәҗрибәләре, җиңел булмаган сынаулар, яраланулар, Ватаннан еракта уздырылган вакыйгалар, сугышчының тормышы һәм хезмәте турында сөйләделәр. Сугыш көннәре турындагы хатирәләр балаларның йөрәкләренә кагылды, беркемне дә битараф калдырмады. Сораулар күп иде. Аларның берсе: «Анда сугышырга куркыныч түгелме?»- дип яңгырый. «Куркыныч. Куркусыз кешеләр юк. Ләкин барыннан да бигрәк дусларыңны, сугышчан иптәшләреңне югалту куркынычрак. Алгы сызыктан килгән хәрбиләр үз батальонының сугышчан иптәшләренең фотоларын күрсәттеләр, безнең солдатларның сугышчан рухы югары булуы турында сөйләделәр. Алар балалар хатларын окопта яки госпитальдә укыганда, йөрәкләре һәм күңелләре белән җылыналар, чөнки бу – «өйдән» килгән хәбәр, анда аларның туганнары калган, тыныч тормышта яшиләр. Кунаклар балаларга армиядә ни өчен хезмәт итәргә кирәклеге, чын ватанпәрвәрлекнең нәрсә булуы, үз Ватаны, үз халкы алдында хезмәт бурычын үтәү мөһимлеге турында сөйләделәр. Очрашу азагында чын каһарманнарга георгия тасмалары - Россиядә батырлык, кыюлык, хәрби батырлык символы, Җиңү көне символы тапшырылды. Үз чиратында һәр яшүсмергә Украинадагы махсус хәрби операциядә катнашучылардан Георгий тасмасы бүләк ителде һәм үгет-нәсыйхәт сүзләре җиткерелде. Чараның максаты чын кешелек сыйфатларын: батырлык, кыюлык, горурлык, Ватанга мәхәббәт тәрбияләү, дөрес сайлау ясарга юл күрсәтте. Җиңү безнең якта булачак!». Мондый патриотик чараларның төп максаты - үсеп килүче яшьләр хәтерендә буыннарның тарихи хәтерен саклап калу, Ватан өчен горурлык тәрбияләү, Ватаннан читтә хезмәт бурычын үтәгән халык геройлары өчен горурлык тәрбияләү.