февраль, 2018 ел
дүшәмбе

22-24 февральдә Казанда Ватанны саклаучылар көненә багышланган тимер аякта шуу буенча республика беренчелегенә (3 нче этап) ярышлар узды. Анда Зәй районының “Яшьлек” балалар һәм яшүсмерләр спорт мәктәбеннән, 14 катнашучы арасында Ярмөхәмәтова Рамина 1 нче урынга, 22 катнашучы арасында Исправникова Настя 3 нче урынга, 7 катнашучы арасында Степанов Арсений 2 урынга, 19 катнашучы арасында Нөркәева Майя 3 урынга лаек булдылар.

«2016-2020 елларда Россия Федерациясе гражданнарын патриотик тәрбияләү» дәүләт программасын тормышка ашыру максатларында, районда ел саен 23 гыйнвардан 23 февральгә кадәр көннәрдә массакүләм оборона эше айлыгы үтә. Бу эш ДОСААФ белән берлектә төзелеп, район Башкарма комитетының мәгариф бүлеге раслаган планга нигезләнеп башкарыла. Айлык барышында Бөек Ватан сугышында катнашучылар һәм тыл хезмәтчәннәре белән күп санлы очрашулар оештырылды, аларга хуҗалык эшләрендә ярдәм күрсәтелде. Волонтер отрядлары һәйкәл һәм тарихи-истәлекле корылма яннарын төзекләндерүгә зур игътибар бирделәр. Балалар күп санлы фотокүргәзмәләр оештырдылар,спорт ярышларында катнаштылар,туган якны саклау музеенда булдылар, 300 ләп бала “Космос” кинотеатрында Ватанны саклаучылар көненә багышланган фильм карадылар, хәрби-патриотик җыр фестивалендә катнаштылар.

24 февральдә 4 нче мәктәптә район мәгариф өлкәсендә эшләүчеләрнең кышкы Спартакиадасының муниципаль этабы узды. Чараны район Башкарма комитет җитәкчесе урынбасары, мәгариф идарәсе башлыгы С.А.Кузнецов ачты. Ярыш, чаңгыда ярышу, баскетбол, канат тарту кебек спортның күп төрләрен үз эченә алган иде. Барлык төр ярышлар буенча призерлар һәм җиңүчеләр билгеләнде. Шәһәр мәктәпләре арасында 1 нче урынга-7 нче, 2 нче урынга-4 нче, 3 нче урынга Р.Ш.Фәрдиев исемендәге татар гимназиясе, 4нче урынга-1 нче, 5 нче урынга-2 нче, 6 нчы урынга -6 нчы,7 нче урынга -5 нче, 8 нче урынга - 9 нчы мәктәпләр лаек булды. Авыл мәктәпләре арасында 1 нче урынны Сарсаз-Баграж, 2 нче урынны Кадер, 3 нче урынны Якты Күл, 4 нче урынны Поручик, 5 нче урынны Югары Мәлем, 6нчы урынны Сәвәләй, 7 нче урынны Чыбыклы, 8 нче урынны Төги, 9 нчы урынны Түбән Биш, 10 нчы урынны Бигеш, 11 нче урынны Югары Шепкә мәктәпләре алды.

22 нче февральдә “Тиремкәй” балалар бакчасында Зәй халыкны эш белән тәэмин итү үзәге белгечләре “Мастер Градка” сәяхәт дип аталган чара үткәрде. Үзәк белгечләре балаларга һөнәр төшенчәсен җентекләп аңлаттылар. Балалар исә үзләре белгән күп төрле һөнәр ияләрен атадылар, әти-әниләренең эш-гамәлләре һәм үзләренең үсеп җиткәч нинди һөнәр сайлаячаклары турында сөйләделәр, мультсериал карадылар.

Зәй-тарихи бай шәһәр.Узган елларда булган күп төрле вакыйгалар халкыбыз һәм тарихчыларыбызның хәтерендә һаман да саклана. Шәһәребезнең күп урамнары танылган якташларыбызның исемен йөртә.25 нче февральдә туган якны өйрәнү музеенда үткән чарада балалар үзләре яши торган Зәй төбәгенең тарихын яхшы белүләрен тагын бер кат күрсәттеләр. Анда 1 нче мәктәпнең 6 сыйныф балалары катнашты. Чарада катнашучы зирәк балаларга Рәхмәт хатлары тапшырылды.

24 февральдә Аксар авылы мәктәбендә “Аксар батырлары” призына көрәш буенча ачык республика турниры узды. Ярышларда республиканың Зәй, Актаныш, Азнакай, Кукмара, Яр Чаллы, Карабаш, Кама Аланы һәм башка шәһәрләреннән 82 көрәшче катнашты. Ярышны район башлыгы Р.Г.Кәримов тантаналы төстә ачты. Анда көрәш батырлары һәм турнир спонсорлары да җыелган иде. Командалар арасында Зәй районы беренче,Актаныш районы икенче, Азнакай районы өченче урынга лаек булды.
1 нче мартта Зәйдә халыкны кабул итү оештырылачак. Очрашу «БЕРДӘМ РОССИЯ» сәяси партиясенең иҗтимагый кабул итү бүлмәсендә: Зәй шәһәре,Чапаев урамы,1 йортта (үзәк китапханә бинасы) узачак. Анда халыкны Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутаты И. Ю. Әминов , Пенсия фонды һәм халыкны социаль яклау идарәсе һәм дәүләт торак фонды вәкилләре кабул итәчәк. Алар социаль ипотека прграммасы, ана капиталы средстволарын куллану һәм гаиләдә туган беренче һәм икенче балалар өчен айлык түләүгә кагылышлы сорауларга җавап бирәчәкләр.Кабул итү вакыты: 14.00-15.00 кадәр. Алдан язылу өчен телефон: 8(85558) 7-30-94
24 нче февральдә Зәйнең спорт сәламәтләндерү үзәгендә 2004-2005, 2006-2007, 2008-2009 нчы елларда туган яшүсмерләр һәм кызлар арасында тхэквондо буенча I нче ачык турнир үтте. Анда Зәй һәм Яр Чаллы шәһәрләреннән 120 спортсмен катнашты. Турнирны тантаналы төстә район башлыгы Р.Г.Кәримов ачты һәм балаларга ярышларда җиңү теләде. Үз үлчәү берәмлекләрендә 2004-2006 елда туган яшүсмер һәм кызлар арасында Сагиров Артур, Хәбибрахманов Рафаэль, Дәүләтшин Данил, Оруджев Вадим, Миңнегалиев Рүзәл, Әхмәтҗанова Полина, Савицкая Лиана; 2007-2008 нче елларда туган яшүсмер һәм кызлар арасында Шәйхелов Дамир,Тиняков Тимур, Зиновьев Владислав, Сафин Рамзан, Шоринков Арсений, Әхмәдуллин Айдар, Кәбиров Данис, Хөсәенов Дамир; 2009-2010 елларда туган яшүсмерләр һәм кызлар арасында Хәбетдинов Дамир, Иванов Егор, Корнеев Артем, Шәйхетдинов Әмир, Секаев Артемий, Яковлев Ярослав, Мингалин Руслан, Большоков Әскәр, Хүҗин Әмир, Гыйляҗева Регина, Ивыгина Арина, Хәбибуллина Әминә, Сабирова Сафиналар җиңүче булды. Аларның тренер- укытучылары Л.И.Шәйгәрданова.