Лев Толстой елы уңаеннан уздырылган район бәйгесенә йомгак ясалды

2018 елның 3 апреле, сишәмбе
Үзәк китапханәдә Татарстан Республикасында Лев Толстой елы уңаеннан уздырылган район бәйгесенә йомгак ясалды. Бәйге ике номинациядә уздырылган иде. Беренчесе - “Л.Н.Толстойның әдәби герой музее” - балалар арасында язучының әсәрләре буенча кул эшләнмәләре әзерләү, икенчесе – “Син Л.Н.Толстой турында беләсеңме” – 15тән алып 30яшькә кадәр үсмерләр һәм яшьләр арасында викторина сорауларына җавап бирү. Беренче номинациядә авыл һәм шәһәр китапханәләреннән 29 бала катнашты. Икечесендә (ул массакүләм мәгьлумат чаралары буенча игълан ителгән иде), китапханәнең электрон почтасына 20 кешедән җаваплар килде. Мәртәбәле жюри арадан иң – иңнәрен сайлап, җиңүчеләргә һәм актив катнашучыларга дипломнар һәм бүләкләр тапшырды. Бәйрәм “Бердәм Россия” партиясенең Зәй бүлекчәсе ярдәме белән уздырылды. Кичәдә катнашучылар, Лев Толстойның Филипогын (Минаева Е.П.), җиңүчеләрне котлап җыр башкаручы Алсуны бик җылы – алкышлар белән кабул иттеләр. Кроссворд чишү дә, әсәрләр буенча сорауларга җавап бирү дә, “Бабай һәм онык” курчак театры тамашасы да барчасының күңелләренә хуш килде.) Бергәләшеп чәй өстәле арасында аралашырга да, китапханә буйлап экскурсиядә йөрергә дә өлгерделәр балалар. Бу чара, чын мәгънәсендә, балалар өчен истә калырлык бер бәйрәм булды.