апрель, 2018 ел
җомга
27 апрельдә «Энергетик» мәдәният сараенда Зәй районы белем бирү оешмалары җитәкчеләр катнашуында “Белем бирүнең сыйфатын күтәрү – белем бирү учрежденияләренең төп бурычы”, “ Анализ һәм үсеш перспективалары” дигән темага методик семинар узды.
Зәй туган як тарихын өйрәнү музеенда Чернобыль атом-электр станциясендә 32 ел элек булган фаҗига уңаеннан тематик очрашу үтте. Ул “Бердәм Россия” сәяси партиясенең “Тарихи хәтер” һәм “Музей язы-2018” проектлары кысаларында уздырылды. Чарада якташларыбыз – Владимир Санин, Вячеслав Лыков, Наил Кашапов һәм Тәлгать Мәрданов һәм башка чернобыльчеләр катнашты. Алар шул вакыттагы хәлләр турында хатирәләре белән уртаклаштылар.
27 апрельдә Зәй мәшгульлек үзәгендә билгеләнгән тәртиптә эшсез дип танылган гражданнарга шәхси эшмәкәр сыйфатында дәүләт теркәвенә алганда бер тапкыр бирелә торган финанс ярдәме күрсәтүдә бизнес-планнарны бәяләү буенча эксперт советы утырышы узды.
25 апрель көнне Казанның Муса Җәлил исемендәге опера һәм балет театры бинасында Татар теле һәм әдәбияты буенча VI Халыкара олимпиаданың йомгаклау тантанасы узды.
Зәңгәр күк йөзендә кояш балкыган чагында, шаулап – гөрләп яз килгәндә, татар халкының йөзек кашы булган бөек шагыйребез дөньяга килгән. 26 нчы апрельдә бөтен дөнья татар халкы Габдулла Тукайның туган көнен билгеләп үтте.