Зәйдә мәгариф хезмәткәрләренең еллык август конференциясе узды

2024 елның 23 августы, җомга

Бүген  Зәй муниципаль районының мәдәният сараенда мәгариф хезмәткәрләренең ел саен уздырыла торган конференциясе “Зәй муниципаль районының мәгариф системасын стратегик юнәлешләр кысаларында үстерү: нәтиҗәләр, проблемалар, үсеш перспективалары” темасы астында узды. Конференциядә Татарстан Республикасының Зәй муниципаль районы башлыгы Разиф Гали улы Кәримов, Шаяхметова Роза Искәндер кызы - Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министрлыгының өстәмә профессиональ белемне үстерү бүлеге башлыгы, Казан дәүләт энергетика университеты ректоры Эдуард Юныс улы Әбдуллаянов, Зәй "ГРЭС"ы директоры Дмитрий Валериевич Прохоров, Иван Николаевич Гущин -Татарстан Республикасы хакимияте кураторы, Совет һәм Башкарма комитет хезмәткәрләре, мәгариф бүлеге башлыгы Эрнст Рәйс улы Сәфәргалиев, авыл җирлекләре башлыклары, оешмалар, учреждениеләр, мәгариф оешмалары башлыклары, укытучылар катнашты.  Конференциядә катнашучылар һәм кунаклар фәнни-технологик үсеш елына багышланган күргәзмәдә булдылар, мәгариф учреждениеләренең мәктәпкәчә һәм мәктәп яшендәге балаларны хәрби-патриотик тәрбияләү, туган телне саклау һәм үстерү буенча эшләре белән таныштылар, "Беренче хәрәкәт" - "Балалар һәм яшьләрнең балалар бакчасыннан көллияткә күчү" проекты белән муниципаль төбәкнең мәгариф учреждениеләрендә культура, гореф-гадәтләр буенча мәйданчыкта, "Мәктәпкә әзерләнергә булыш" акциясендә катнаштылар. Киңәшмә барышында "Мәгариф" милли проектын тормышка ашыруның актуаль проблемалары, мәктәпкәчә һәм мәктәптә белем алу сыйфатын яхшырту, һөнәри һәм махсус белем бирү проблемалары, балалар өчен өстәмә белем алу мөмкинлеге һәм эффективлыгы, карашларны яхшырту, сәләтле балаларны ачыклау һәм аларга булышу, яшь буынның белемен үстерү, укыту процессын цифрлаштыру һәм яңартылган Федераль дәүләт мәгариф стандартларын кертү темалары яктыртылды. Конференциягә район башлыгы Разиф Кәримов йомгак ясады һәм педагогик бергәлек алдына 2024-2025 уку елына бурычлар куйды. Август конференциясе мәгариф өлкәсендәге алдынгы хезмәткәрләрне бүләкләү тантанасы белән тәмамланды.