Яхшы профилактика контроль - касса техникасын куллану тәртибен үтәүгә тоталь контрольнең кирәклеген киметә

2022 елның 10 августы, чәршәмбе

Татарстан Республикасы территориясе базарларында һәм ярминкәләрендә тәртипсезлекне булдырмау буенча тармак проектын гамәлгә ашыру дәвам итә, аның максаты – керемне арттыру, контроль-касса техникасын закон белән билгеләнгән очракларда бөтен җирдә куллану хисабына күренми торган әйләнешне киметү. Хәзерге вакытта Зәй шәһәре һәм Зәй районы территориясендә 800 дән артык касса аппараты теркәлгән, алар аша 22 миллиард сумга чек сугылган. Контроль-касса техникасын куллану турында Россия Федерациясе законнары белән билгеләнгән мәҗбүри таләпләрне үтәүне бәяләү максатларында, сәүдә өчен бүлеп бирелгән базарларда, ярминкәләрдә һәм башка территорияләрдә эшчәнлек алып баручы салым түләүчеләр тарафыннан профилактика чараларына аеруча зур игътибар бирелә: мәгълүмат бирү, консультация бирү, хокук куллану практикасын гомумиләштерү, кисәтү һәм профилактик визит ясау. Контроль-касса техникасын куллану турындагы законнарны үтәүне тикшерү, бары тик Федераль салым хезмәте җитәкчелеге карары һәм прокуратура органнары белән килешенгән очракта гына рөхсәт ителә. Шулай итеп, беренче яртыеллыкта Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 11нче районара инспекциясе хезмәткәрләре тарафыннан контроль-касса техникасын куллану буенча 15 тикшерү үткәрелде, 15 хокук бозу очрагы ачыкланды. 16,0 мең сумлык штраф санкцияләре күрсәтелгән һәм түләттерелгән. Өч сәүдә объектына карата 60 тәүлек эчендә эшчәнлекне административ туктатып тору рәвешендә җәза кулланылды. Мәҗбүри таләпләрне үтәүне мотивацияләү һәм контроль-касса техникасын куллану турындагы законның мәҗбүри таләпләрен бозуга китерә торган шартларны, сәбәпләрне һәм факторларны бетерү өчен инспекцияләрдә 2022 елның июненнән башлап сәүдә үзәкләрендә һәм базарларда үткәрелә торган ачык сыйныфлар яңартыла. Мондый чараларга, беренче чиратта, гамәлдәге законнарны бозу факты булуны күздә тоткан затлар чакырыла. Барлыгы Татарстан Республикасы буенча 11 нче номерлы районара салым инспекциясе хезмәткәрләре 149 кеше катнашында 10 ачык сыйныф үткәрде. Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 11 нче номерлы районара инспекциясе искәрткәнчә, касса аппаратын сатып алу һәм теркәү генә түгел, аны сатып алучылар белән һәр исәп-хисап ясаганда куллану да мөһим. Практикада килеп чыккан акчалар физик затның банк картасына касса чегын рәсмиләштермичә генә күчерү гамәлдәге законнарны бозу булып тора, аның өчен административ җаваплылык каралган. Салым органнары сатып алганда касса чегын бирмәүнең бер генә очрагын да игътибарсыз калдырмаска өнди. Заманча технологияләр смартфон ярдәмендә бирелгән чекның дөреслеген һәм чынлыгын тикшерергә, шулай ук салым органына ачыкланган хокук бозуга карата шикаять җибәрергә мөмкинлек бирә: «Россия Федераль салым хезмәтенә мөрәҗәгать итәргә» сервисы аша яки «Чекларны тикшерү» мобиль кушымтасы аша. Касса техникасын куллану тәртибе турында тулырак мәгълүматны «Контроль-касса техникасын куллануның яңа тәртибе» промо-битендә алырга мөмкин.