«Мәшгульлеккә ярдәм итү» проекты хезмәт базарында ихтыяҗ булган һөнәрләрне өйрәнергә мөмкинлек бирә

2022 елның 14 гыйнвары, җомга
2022-нче елда Татарстан Республикасы гражданнарны "Демография" милли проектының " Мәшгульлеккә ярдәм итү " федераль проекты кысаларында укытуны дәвам итә. Мәшгульлеккә ярдәм итү проекты кысаларында гражданнарның түбәндәге категорияләрен укытырга мөмкин: • эш эзләүче һәм эш белән тәэмин итү хезмәтенә гариза биргән гражданнар, эшсез гражданнар; • 50 һәм аннан олырак һәм пенсия алды яшендәге гражданнар; • 3 яшькә кадәрге баланы карау өчен отпускка чыккан хатын-кызлар, шулай ук эш белән бәйләнештә булмаган һәм мәктәпкәчә яшьтәге балалары булган хатын-кызлар. Татарстан Республикасында укыту эшчәнлеге өч федераль оператор тарафыннан алып барыла: - Россия Федерациясе Президенты каршындагы Россия халык хуҗалыгы һәм дәүләт хезмәте академиясе. Төбәк операторы - бу университетның Татарстан Республикасындагы филиалы; - Федераль дәүләт автономияле югары уку йорты " Милли тикшеренү Томск дәүләт университеты ". Укыту челтәр формасында Казан Федераль Университеты ресурсларын кулланып үткәрелә; - АНО "Профессиональ осталыкны үстерү агентлыгы (WorldSkills Russia)". Тренинг челтәр формасында урта һөнәри белем бирү учреждениеләре һәм Татарстан Республикасының ресурс үзәкләрен кулланып үткәрелә. Укытуның төп максаты - әзерләнгән гражданнарны эшкә урнаштыру. Тренинг хезмәт күнекмәләрен үзләштерергә һәм эш урынында адаптациягә, хезмәт базарында көндәшлеккә сәләтлелеген арттырырга ярдәм итәчәк. Эшсез гражданнарны һөнәри әзерләү һөнәрләр һәм белгечлекләр буенча хезмәт базары ихтыяҗларына яки билгеле эш бирүченең гарантияләнгән эш таләпләренә туры китереп үткәрелә. Тренингта катнашу өчен, граждан информация һәм аналитик система порталына мөстәкыйль гариза бирергә тиеш, "Рәсәйдә эшлә" (trudvsem.ru.) Вакансияләренең Бөтен Россия мәгълүмат базасы һәм белем бирү программасын сайларга. Бу кыска профессиональ үсеш программалары (72 укыту сәгате) һәм озынрак һөнәри әзерлек программалары (144 сәгать) һәм профессиональ яңадан әзерләү программалары (256 сәгать). Порталдагы программалар исемлеге даими яңартылып тора. hәрбер укыту программасы өчен укыту оешмасы күрсәтелә. Берничә программа дистанцион өйрәнүне тәкъдим итә. Тренинг тәмамлангач, гражданнар мәгариф турындагы законнар нигезендә квалификация турында документлар алалар.