Орлыкчылык хуҗалыкларында көздән орлыкларның ихтыяҗы күләмен броньларга кирәк

2021 елның 19 октябре, сишәмбе
«Россельхозцентр» ФДБУнең Татарстан Республикасы филиалы Зәй районара бүлеге мәгълүматларына караганда, киләсе елның язгы чәчүгә, иминият фондын исәпкә алып, 5547 тонна орлык салынган, бу планның 83,7% ын тәшкил итә, шул исәптән КФХ орлыкларын салу 544 тонна тәшкил итә. Күчмә фондта бүгенге көнгә 3386 тонна көзге бөртекле культуралар орлыгы бар, бу планның 79,9% ын тәшкил итә. Күпьеллык үлән орлыгы 46 тонна салынган. Язгы чәчү өчен җитәрлек булмаган орлыкларны фермер хуҗалыклары яз көне чәчәр алдыннан сатып алачак, чөнки орлыкчылык хуҗалыкларында сату өчен сертификацияләнгән орлыклар киләсе елның язына әзер булачак. Шуңа күрә хуҗалыкларга көздән орлыкчылык хуҗалыкларында орлыкларның ихтыяҗы күләмен броньларга кирәк. Шулай ук киләсе елда сертификацияләнгән орлыкларга бәяләр 2 тапкыр артыр дип көтелә. Авыл хуҗалыгы культуралары орлыкчылыгының мөһим звеносы булып кондицион орлыклар алу тора. Хуҗалыкларда көзге һәм сабан культуралары орлыклары тулы күләмдә салынырга һәм ГОСТ Р 52325-2005 дәүләт стандартлары таләпләренә туры килергә тиеш. Шытымнары күрсәтелгән дәүләт стандарты таләпләренә туры килми торган орлыкларны чәчү өчен куллану тыела. Авыл хуҗалыгы үсемлекләре орлыкларын җитештерү, әзерләү, эшкәртү, саклау, сату, ташу һәм куллану кагыйдәләрен бозган өчен РФ КоАП 10.12 ст.буенча административ җаваплылык каралган. Орлык сыйфатының төп күрсәткече булып шытымлылык тора, шуңа күрә аны саклаганда 4 айга бер тапкырдан да ким булмаган күләмдә һәм саклау срогы ахырында, әмма чәчүгә кадәр 15-20 көннән дә соңга калмыйча контрольдә тотарга кирәк. Орлыкларның дымлылыгын күзәтеп торырга кирәк. Орлыкларның дымлылыгы сакланганда аларның тишелешен бик нык киметә һәм орлык материалын бозуга, амбарлы корткычлар килеп чыгуга китерә. Бөртекле культураларның дымлылыгы 15,5% тәшкил итә. 19 октябрьгә «Россельхозцентр» ФДБУнең Татарстан Республикасы филиалы белгечләре барлыгы 1580 тонна орлык тикшерде, шуларның 100% кондицион, бу ихтыяҗның 28,5% ын тәшкил итә.