март, 2018 ел
чәршәмбе

28 нче мартта Мирный бистәсе паркында Кемерово шәһәренең “Кышкы чия” сәүдә үзәгендә һәлак булучыларны искә алу акциясе үтте. Акциядә шәһәр мәдәният йорты хезмәткәрләре белән берлектә “Миләшкәй” балалар бакчасында тәрбияләнүчеләр дә катнашты. Кемерово шәһәрендә һәлак булучылар истәлегенә һавага шарлар очырттылар.Чарада барлыгы 40 кеше катнашты.

28 мартта илдә Россия Президенты Владимир Путин указы белән матәм көне игълан ителде. Бүген шул вакыйга уңаеннан Зәйдә көндезге сәгать 10да “Энергетик” Мәдәният сарае каршындагы мәйданда коточкыч янгында һәлак булучыларны искә алу чарасы уздырылды. Анда бу вакыйгага битараф булмаган һәркем катнаша ала. Шәһәрнең үзәк мәйданында фаҗигадә һәлак булучыларны искә алу, чәчәкләр салу өчен урын билгеләнде. Иртән иртүк бирегә балалар һәм өлкәннәр кайгы уртаклашырга килә башлады. Алар бирегә чәчәкләр, йомшак уенчыклар китерәләр, шәмнәр куялар. Плакатларда “Кемерово, Зәй синең белән бергә!”, “Онытмыйбыз, кайгырабыз” дигән сүзләр язылган. Теләгән кеше көн дәвамында бирегә килеп, кайгы уртаклаша ала. Кичке сәгать 6да биредә әлеге акция  тагында киң колач алды. Бүген Татарстан Республикасында барлык күңел ачу чаралары кичектерелде.

“Иң яхшы территориаль иҗтимагый җирле үзидарә” республика конкурсының нәтиҗәләре билгеле булды. Конкурс нәтиҗәләреннән күренгәнчә, җиңүчеләр арасында «Мирный” территориаль җирле иҗтимагый үзидарәсе ( Мария Гәрәпшина) 2 нче урынны алды, өченче урынга “Новый город”(Яңа шәһәр”) ” ( Тамара Васильевна) территориаль иҗтимагый җирле үзидарәсе лаек булды. Отып алынган акчалар балалар мәйданчыкларын төзекләндерүгә һәм аларга өстәмә уен элементлары алуга тотылачак.
27 нче мартта хакимиятнең кече залында шәһәрне җылылык белән тәэмин итүнең актуальләштерелгән схема проекты буенча ачык тыңлаулар узды. Көн тәртибенә куелган бу мәсьәлә буенча Зәй шәһәре Башкарма комитеты җитәкчесе С.В.Максимов чыгыш ясады.

27 мартта Зәй шәһәре башлыгы Е.В.Недошивина катнашуында Зәй шәһәре даими комиссиясенең бюджет-финанс мәсьәләләре, икътисад үсеше һәм муниципаль милек мәсьәләләре буенча даими комиссиясе утырышы узды. Утырышта 2017 елда башкарылган эшләр турында  Зәй шәһәре Башкарма комитеты җитәкчесе С.В.Максимов сөйләде. Зәй шәһәре бюджеты үтәлеше хакында финанс-бюджет палатасы рәисе В.Э.Шакирҗанова чыгыш ясады.