март, 2018 ел
чәршәмбе
Бәйрәм белән, хөрмәтле хатын-кызлар! Сезне чын йөрәктән язның иң якты, матур бәйрәмнәренең берсе – Халыкара хатын-кызлар көне белән котлыйм. Үзе тудырган иң югары камиллек үрнәге буларак, хатын-кызга бу көнне хәтта табигать тә сокланып туймыйдыр кебек. Борын-борыннан хатын-кыз җан җылысын, матурлык һәм назлылыкны үзендә гәүдәләндерә, дөньяга яңа тормыш, киләчәккә өмет-ышаныч бүләк итә. Хатын-кыз гомер-гомергә гаилә учагын сүндерми саклап килә, әниләребез һәм әбиләребезнең, апа-сеңелләребез һәм хатыннарыбызның күңел җылысы һәм кайгыртуы безне һәрвакыт бөек эшләргә рухландыра, кыюлык һәм ихтыяр көче бирә. Безнең хатын-кызлар бик күп төрле өлкәләрдә хезмәт куялар, җәмәгать тормышында актив катнашалар һәм республиканы социаль-икътисади үстерүгә лаеклы өлеш кертәләр. Сезнең сәнәгать, авыл хуҗалыгы, мәгариф, сәламәтлек саклау, мәдәният һәм фән өлкәсендәге хезмәтләрегез бәяләп бетергесез. Без сезнең җиңүләргә, уңыш-казанышларыгызга чын күңелдән сөенәбез һәм сезнең белән горурланабыз. Ир-егетләр белән беррәттән, Бөек Ватан сугышының бөтен авырлыкларын үз җилкәләрендә күтәргән өлкән буын хатын-кызларына хөрмәтебез аеруча зур. Сезнең батырлыгыгыз, түземлегегез һәм чыдамлыгыгыз өчен сезгә чын күңелдән рәхмәт әйтәм. Хөрмәтле хатын-кызларыбыз, бу бәйрәм сезгә иксез-чиксез бәхет-сөенечләр бүләк итсен, якыннарыгызның, кадерлеләрегезнең җан җылысын, кайгыртуын, яратуын һәрчак тоеп яшәгез! Тормышыгызда киләчәккә ышаныч, гаиләдә татулык, муллык хакимлек итсен, ә сөйгәннәрегез, туганнарыгыз һәм дусларыгыз сезгә үзләренең елмаюларын һәм чәчәкләрен ешрак бүләк итсеннәр! Разиф Кәримов, муниципаль район башлыгы.
7 нче мартта хакимияттә III нче чакырылыш район муниципаль Советының XXVIII нче утырышы узды. Аны район Советы рәисе Р.Г.Кәримов алып барды. Утырышның көн тәртибендә 11 сорау каралды. Утырышта шәһәр прокуроры Р.Р.Кәримов, район финанс-бюджет палатасы рәисе В.Э.Шакирҗанова, район мөлкәт һәм җир мөнәсәбәтләре палатасы рәисе Р.Р.Шәйхиев, район Советы юридик бүлеге башлыгы В.В.Кудряшов, район Башкарма комитеты эшләре идарәчесе И.П.Якубова, район финанс-бюджет палатасы баш белгече Ю.С.Журавлеваларның чыгышы тыңланды. Кабул ителәсе караларның проектлары депутатлар тарафыннан яклау тапты һәм кабул ителде.
Бүген Хезмәтне саклау буенча Координацион советта катнашучылар белән берлектә “Ялкын” балалар һәм яшүсмерләр клубында капиталь төзекләндерү вакытында хезмәтне саклау һәм техника куркынычсызлыгы кагыйдәләре үтәлеше буенча урынга чыгып тикшерү үткәрелде. Тикшерү нәтиҗәләреннән күренгәнчә, төзекләндерү эше алдан билгеләнгән график буенча үткәрелә, кагыйдә бозулар ачыкланмады. Объектта эшләүчеләр махсус эш һәм аяк киемнәре һәм башка шәхси саклану әйберләре белән тәэмин ителгәннәр. Хезмәтне саклау журналы һәм рөхсәт кәгазе бар.
Яз — безнең тыйнак тормышыбызга яңа көч, дәрт, омтылыш, ышанычлар алып килә торган вакыт. Язлар матур, дибез. Бәлки яз хатын-кызлар бәйрәме белән башланганга шулай матурдыр? Ә бәлки хатын-кызлар бәйрәмен үткәрү өчен нәкъ менә шундый матур яз көнен сайлау кирәктер? Әлеге бәйрәм- барлык хатын- кызлар бәйрәме, кызлар бәйрәме, яз hәм матурлык бәйрәме буларак бәйрәм ителә. Шушы матур дата уңаеннан Зәй муницпаль районы "Шатлык" халыкка комплекслы социаль ярдәм күрсәтү үзәгендә социаль ярдәм күрсәтелүче 13 әни өчен бәйрәм чарасы оештырылды. Бу бәйрәмгә “авыр хәлдә калган” балаларына үзләренең бар тырышлыкларын,күңел җылысын биреп яшәүче әниләр чакырылды. Бәйрәм белән котларга “Күкчәчәк” балалар бакчасында тәрбияләнүче балалар да килгән иде. Нәниләр башкаруындагы матур эчтәлекле жырлар, шигырьләр әниләр хөрмәтенә әзерләнгән иң матур буләкләрнең берсе булды. “Челны-Хлеб” хезмәткәрләре кулыннан бүләк һәм чәчәк бәйләмнәре алу кунакларны аеруча дулкынландырды.