июль, 2017 ел
чәршәмбе

Питрау бәйрәмен керәшен халкы гына түгел, бөтен республика халкы көтеп аладыр. Әлбәттә шулай, Зәй районында да бу бәйрәмне уздыруның үзенә генә хас матур төсмерләре, нечкәлекләре барлыкка килде. Бу бәйрәмне олылап, бөтенхалык бәйрәме итеп, шул ук вакытта керәшеннәрнең күркәм йолаларын, гореф – гадәтләрен саклап үткәрү районыбызда матур бер традициягә әйләнде. Керәшен халкы үз тарихын, мирасын, гореф–гадәтен, мәдәниятен саклап яши. Питрау – халыкның җорлыгын, кунакчыллыгын, киң күңеллелеген, көчен, бердәмлеген күрсәтә торган бәйрәм. Һәм шул ук вакытта Питрау ул – җыр, моң, табигать, чәчәк бәйрәме. Питрау бәйрәме белән һәммәгезне дә ихлас күңелдән котлыйбыз! Тынычлык, татулык һәм иминлек идеалларын да гәүдәләндерүче әлеге ямьле бәйрәм рухи тормышыбызга аерым бер мәгънә бирер, безне яңа, изге эшләргә һәм гамәлләргә рухландырыр, дип ышанабыз. Ил-көннәргә тынычлык, гаиләләрегезгә иминлек, хезмәт уңышлары, исәнлек-саулык, бәхет телибез. Алга таба да шулай бергә булырга язсын.

Үзәк китапханәдә Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көненә багышлап ” Барлык кыйммәтләр чыганагы – Гаилә” дип исемләнгән әдәби – музыкаль кичә уздырылды. Бәйрәмгә иң күп китап укучы гаиләләр – әти –әниләр һәм аларның балалары чакырылды. Алар: Поповлар, Садковлар, Кошкиннар, Исштановлар һәм Ишмухаметовлар гаиләләре. Әйе, кешенең иң зур бәхете - аның гаиләсе. Гаилә - тормышыбызның нигезе, дәүләтебезнең киләчәге ул. Без гаиләдә үзебезне иң кирәкле, иң яраткан кеше итеп тоябыз. Ә әти-әни, әби-бабай гаиләдә иң хөрмәтле кешеләр. Матур гаиләдә бер-береңне хөрмәтләп, бер-береңә ярдәм итеп яшәүгә ни җитә! Кичәне алып баручылар, кунакларны бу бәйрәмнең килеп чыгу тарихы, изгеләр Петр һәм Феврония турындагы матур риваять белән таныштырдылар. Кичә барышында гаиләләр узара төрле конкурсларда көч сынаштылар: гаилә турында мәкалъләр һәм әйтемнәрне искә төшерделәр, кроссворд чиштеләр, гаилә әгъзаларынең исемнәре кергән әдәби әсәрләргә тукталдылар. Һәр гаилә кәгазъдә, матур сүзләрдән үзенең “Хыялдагы йортын” төзеде. Ә балаларга иң ошаганы шарлар белән уен һәм “Мәрхәмәтле сүзләр” уеннары булды. Кичә ахырына конкурсларның бәяләмәсе булган ромашка таҗларыннан һәрбер гаилә үз ромашкасын җыйды. Матур җырлар, эчтәлекле шигыръләр кичәгә ямь өстенә ямь өстәде. Кичәдә катнашучы барлык гаиләләргә дә истәлекле бүләкләр тапшырылды. Бәйрәмебез “Бердәм Россия” партиясенең Зәй бүлекчәсе ярдәме белән уздырылды.