Зәйдә көзге чакырылыш башланды

2018 елның 11 октябре, пәнҗешәмбе
Бу көзге чакырылышта Зәй районыннан барлыгы 10га якын солдатка озату планлаштырыла. Зәйдән 70 тән артык егет солдат булачак. Армиягә беренче тапкыр җибәрү 20 октябрьгә планлаштырылган. Соңгы озату 18 декабрьдә булыр дип көтелә. Хәзер егетләр медицина тикшерүе уза, шуннан соң аларга тиз арада контракт буенча яисә 1 ел хезмәт итүне сайларга туры киләчәк. Инде хәзер үк дүрт зәйле 1 еллык хезмәт урынына, контракт буенча 2 еллык түләүле хезмәтне сайлаганнар. Хәрби комиссариатта армиягә чакырылучылар һәм аларның әти-әниләре өчен инструктаж оештырыла: хәрби хезмәткәрләр килеп туган сорауларга җавап бирәләр, частькә килү тәртибен аңлаталар, хезмәт вакытында кирәк булырга мөмкин булган киңәшләрне бирәләр. Зәй егетләре нигездә Россиянең төрле : коры җир гаскәрләре, диңгез флоты, ракета һәм тимер юл гаскәрләрендә хезмәт итәчәкләр. Кагыйдә буларак, 3 кеше Зәй районының шефлыкка алынган өлешендә - Әстерхан өлкәсендә солдат хезмәтен үтәргә җыена.